Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Nuo pašto ženklo žvelgs iš Ukrainos kilęs Vilniaus šventasis

2023-11-09

Penktadienį, lapkričio 10 d. Lietuvos paštas išleidžia menininkės Augustinos Lubės kurtą pašto ženklą „Šventasis Juozapatas“. Pašto ženklo nominalas – 1,50 Eur, tiražas – 17,5 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Naujajame pašto ženkle panaudotas Šv. Juozapato portretas iš 1625 m. Vilniuje išleistos knygos, saugomos Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekoje – Leono Kreuza‘os „Kazanie o swiqtoblywym zywoäey chwalebney śmierci“.

Šv. Juozapatas, kurio pilnasis vardas Ivanas Kuncevičius, XVI a. pab. gimė dabartinės Ukrainos teritorijoje. Vėliau jis atvyko į Vilnių mokytis pirklio amato, čia taip pat įstojo į Švč. Trejybės bazilijonų vienuolyną.

Pats I. Kuncevičius priklausė vadinamajai unitų, arba graikų apeigų katalikų bažnyčiai. Paprasčiau tariant, unitais vadinti Romos popiežiaus viršenybę pripažinę stačiatikiai. Visą gyvenimą kovojęs už vieningą krikščionių bažnyčią, jis į savo gyvenimo pabaigą tapo Polocko arkivyskupu. Pastarajame mieste tarp unitų ir jų priešininkų kilus įtampai, lygiai prieš 400 metų, 1623 m. jis buvo žiauriai nužudytas.

Šia proga 2023-ieji Lietuvoje yra paskelbti mūsų šalį ir Ukrainą siejančio Šv. Juozapato metais.

Dėl savo gyvenime nuveiktų darbų ir ištikusios kankinio mirties I. Kuncevičius buvo pripažintas šventuoju ir tapo pirmuoju unitų šventuoju.

Buvo naudinga? Dalinkitės: