Kartu su Liuksemburgo paštu sukurti pašto ženklai paminės šių metų Europos kultūros sostines

2022-05-13

Penktadienį, gegužės 13 d., Lietuvos paštas išleis pašto ženklų bloką, skirtą Kaunui ir Ešui prie Alzeto – abu šie miestai šiemet yra Europos kultūros sostinės. Tai pirmoji bendra pašto ženklų laida su Liuksemburgo paštu. Pašto ženklų bloką sudaro du pašto ženklai po 1,20 Eur, tiražas – 10 tūkst. vienetų. Kartu su pašto ženklu bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Kauno pašte, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49.

Ešas prie Alzeto neretai pavadinamas Kauno broliu. Tai antras pagal dydį Liuksemburgo miestas, įsikūręs prie pat Prancūzijos sienos. Mieste aktyviai vystoma plieno pramonė – neatsitiktinai miesto simboliu laikomos prieš kelis dešimtmečius veikusios, mieste stūksančios milžiniškos plieno liejimo krosnys. Pačios krosnys jau kurį laiką paverstos turistiniu objektu – veikia muziejus, nuo stogo atsiveria miesto panorama. Čia vyksta ir dalis Ešo prie Alzeto, kaip Europos kultūros sostinės, renginių. 

Po dvylikos metų Europos kultūros sostinės titulas grįžo į Lietuvą – šį kartą juo didžiuojasi Nemuno ir Neries upių santakoje įsikūręs Kaunas. Miestas pilnas kultūros – nuo unikalios architektūros, iki galerijų ir teatrų. Šiam neeiliniam įvykiui Kaunas ruošėsi daugiau nei penkerius metus. Kultūros sostinės programa, kurią apjungia festivaliai, parodos, scenos meno renginiai ir koncertai, formuojama kaip vientisas draminis veikalas, įprasminantis miesto ir miestiečių tobulėjimo kelią.

Siekiant pažymėti šias dvi Europos kultūros sostines ir išleisti pašto ženklai. Jų iliustracijoms atrinkti šiuos miestus reprezentuojančių menininkų darbai. Viename pašto ženkle vaizduojamas lietuvių dailininko Stasio Ušinsko paveikslas „Maudynės“, kitame – liuksemburgiečio Foni Tissen paveikslas „Nemrod“. 

S. Ušinskas (1905–1974)  – vienas savičiausių 20 a. Lietuvos dailininkų, stebinantis talento platumu ir neįprastu pasaulio matymu. Jis neatsiejamas nuo tarpukario Kauno modernizmo. Savo tapyboje iš dinamiškų figūrų judesių, efektingų rakursų ir apšvietimo jis formavo didybės jausmą, vaizduojamiems žmonėms sukurdamas begalinės erdvės foną. S. Ušinsko talentas aprėpė daugelį kūrybos sričių – tapybą, vitražą, teatrą, animaciją, stiklą. Kiekvienoje iš šių sričių jis paliko ryškų pėdsaką.

F. Tissen (1909–1975) – Liuksemburgo menininkas, kuris geriausiai žinomas dėl savo hiperrealistinių, juodojo humoro paveikslų, kurių daugelis – autoportretai. Kaip ir S. Ušinsko, F. Tissen meninė išraiška neapsiribojo tapyba, o apėmė ir mozaikas, freskas, vitražus ir keramiką. Jo dirbtuvėse buvo gaminami plakatai, vėliavos, medaliai, pašto ženklai, kai kurie iš jų – naudojami ir šiandien. 

Šis pašto ženklų blokas gegužės 17 d. bus išleistas ir Liuksemburge.

Tai ne pirmas kartu su kita šalimi išleistas pašto ženklas. Pastaraisiais metais Lietuvos paštas išleido pašto ženklų kartu su Lenkijos paštu: vienas jų buvo skirtas paminėti Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejų, taip pat minint 500-ąsias Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto gimimo metines išleistas Augustą ir Barborą vaizduojantis pašto ženklas. Pernai kartu su Lenkijos ir Ukrainos paštais išleistas pašto ženklas „Chotino mūšiui – 400 metų“.

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.
 

ženklo su Liuksemburgu vokas

Buvo naudinga? Dalinkitės: