Pašto ženkle įamžintas fizikinės chemijos pradininkas V. Čepinskis

2021-04-30

Penktadienį, balandžio 30 d., Lietuvos paštas išleidžia Ugnės Žilytės kurtą pašto ženklą „Vinco Čepinskio 150-osios gimimo metinės“. Pašto ženklo nominalas – 0,84 Eur, tiražas – 21 tūkst. vnt. Su pašto ženklu išleidžiamas ir pirmos dienos vokas. Proginis antspaudavimas balandžio 30 d. vyks Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 49, įsikūrusiame pašte.

Vincas Čepinskis (1871 05 03 – 1940 08 22) yra vienas žymiausių Lietuvos mokslininkų, fizikos ir fizikinės chemijos pradininkas. Fiziko-chemiko specialybę jis įgijo Sankt Peterburgo universitete, po kurio baigimo dar kelis metus karjerą tęsė Rusijoje, vienu tarpu dirbo D. Mendelejevo laborantu. Beveik 20 metų dirbo Liepojos komercijos mokykloje (I pasaulinio karo pradžioje mokykla evakuota į Rusiją), didžiąją dalį laiko buvo jos direktorius. Grįžęs į Lietuvą 1918 m. buvo paskirtas Švietimo ministerijos Aukštųjų mokyklų skyriaus vedėju, buvo atsakingas už Vilniaus universiteto atkūrimą. Nuo 1922 m. savo mokslinę veiklą tęsė Vytauto Didžiojo universitete (iki 1930 m. vadintame Lietuvos universitetu). Karjerą pradėjęs kaip dėstytojas, ilgainiui tapo ne vienos katedros vedėju, prorektoriumi, pabaigoje ir garbės profesoriumi.

Mokslininkas pasižymėjo ne vienu pasiekimu: įkūrė ir išplėtojo Eksperimentinės fizikos ir Fizikinės chemijos katedras, parašė pirmuosius lietuviškus vadovėlius, bandymais įrodė ne vieną mokslui svarbią teoriją. Šalia praktinės mokslininko veiklos daug dėmesio skyrė aktualioms mokslo ir visuomenės problemoms, tikėjo išskirtiniu mokslo vaidmeniu visuomenės gyvenime, skatino tiriamuosius gamtos mokslų darbus, rūpinosi, kad gabiausi universiteto darbuotojai tobulintųsi užsienio mokslo centruose. 

Neatsitiktinai Vincui Čepinskiui skirto pašto ženklo antspaudavimas vyksta Kauno pašte – šiame mieste jis gyveno paskutinius 20 metų (1920–1940 m.). Mieste galima rasti ne vieną šio garsaus mokslininko pėdsaką: jo vardu pavadinta gatvė, memorialine lenta pažymėtas namas, kuriame jis gyveno, jo vardas suteiktas ir ne vienai mokslinei laboratorijai Vytauto Didžiojo (VDU) bei Kauno technologijos (KTU) universitetuose, VDU jo vardu įsteigta stipendija. 

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 25–27 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

Buvo naudinga? Dalinkitės: